מהי רכיבה טיפולית ולמי זה מתאים?

מהי רכיבה טיפולית ולמי זה מתאים?

דובר כבר המון, והתבצעו אין סוף מחקרים בנושא הזה של חיבור בין אנשים לבעלי חיים. אנשים אוהבים את הכלבים שלהם כאילו היו ילדיהם, את הסוסים שלהם ואת החתולים בבית. וכשמדובר על טיפול בעזרת בעלי חיים, גם כאן האפקט מורגש בעוצמות שקשה לתאר במילים. 

אם אתם מחפשים אחר דרכים ושיטות טיפול בעזרת בעלי חיים, כנראה שגם אתם מכירים בחשיבות העצומה שיש בכך. בעלי חיים עוזרים לנו להבין את עצמנו טוב יותר, לא פחות מכך. בואו ניקח דוגמה של ילד מאוד מופנם, שאפילו סובל מכל מיני בעיות חברתיות, חרדות ופחדים. אותו ילד עשוי לצבור ביטחון מסוים כאשר הוא יוביל בעל חיים כמו כלב. ואם מדברים על סוסים, גם עם אלו יש אלמנט טיפולי מובחן וחשוב. בואו נדבר על רכיבות טיפוליות, הקשר שלנו לבעלי חיים ומה שבין לבין. קודם כל, בואו נבין מה היא בכלל רכיבה טיפולית. 

מה היא בעצם רכיבה טיפולית?

במהלך רכיבה טיפולית הילד לומד כיצד להתנהל ולהתנהג מול בע”ח שרגיש לתגובותיו. כשהמדריך צמוד לילד, הילד לומד כיצד להוביל את בעל החיים, כיצד לגרום לו להגיב להוראות שלו, כיצד לרכב עליו וכדומה. כשהילד או הילדה למדים כיצד להתנהל נכון עם בע”ח, הם בעצם מפתחים מיומנויות מסוימות. 

את המיומנויות האלו אפשר לתרגם למיומנויות חברתיות בעולם האמיתי מול אנשים. בעזרת רכיבה טיפול ומדריכים מקצועיים, אפשר להגיע לתוצאות פנטסטיות של שיפור יכולות התקשורת של הילד. בפועל, מדובר בסוג טיפול יעיל במיוחד עבור חלק גדול מהילדים והאנשים. 

למי תתאים רכיבה טיפולית? 

אם אתם מעוניינים לרשום את הילד או הילדה לקורסים של רכיבה טיפולית על סוסים, אנחנו בעד. במיוחד במקרים בהם הילד סובל מבעיות חברתיות, רגשיות, אישיות ועוד. ישנם גם ילדים רבים שממוקמים על הספקטרום האוטיסטי, שיכולים להפיק תועלת ענקית משיעורי הרכיבה. 

ילדים אשר מתמודדים עם בעיות חברתיות בבית הספר, גם הם יכולים להפיק תועלת מהרכיבה עם המדריכים. כמו כן, הטיפול מתאים לילדים אשר סובלים מבעיות סנסו-מוטוריות מסוגים שונים. אלו סוג של בעיות חישה, שניתן לטפל בהן באמצעות סוסים ובע”ח. הילד לומד כיצד לחוש במרקמים שונים, להבחין בהבדלים בין סוגי מרקמים וכו’. 

היכן אפשר להירשם לרכיבה טיפולית? 

ישנן לא מעט חוות חקלאיות וחוות סוסים אשר פזורות בארץ ומציעות את סוג הטיפול הזה. חשוב לציין, לא בכל חווה חקלאית שיש סוסים אפשר לקבל את הטיפול הנ”ל. מעבר לסוסים, חשוב גם שיהיו בחווה את המדריכים המוסמכים לרכיבה טיפולית. 

אם אפשר, תנסו לקבל המלצות על החווה שאתם מתכננים להירשם אליה לטיפול. כמו כן, יהיה כדאי להגיע פיזית לחווה ולהתרשם מהמדריכים ואופן פעולתם. לאחר מכן תוכלו להחליט אם יש ברצונכם לרשום את הילד לרכיבה.