מה זה תכנון פנסיה ולמי זה מתאים?

מה זה תכנון פנסיה ולמי זה מתאים?

כשאנחנו צעירים, בריאים ועובדים, אין לנו מחשבות מה יקרה ביום בו אנחנו נהיה מבוגרים ונצטרך לצאת לפנסיה. זה נשמע לנו כמו יום רחוק, וקשה לנו לראות אותו מגיע. אך מבט אחד על ההורים שלנו, מלמד אותנו שגם זה יקרה יום אחד ועלינו לדאוג לעצמנו כבר עכשיו.

הדרך הטובה ביותר לדאוג לעצמנו היא באמצעות תכנון פנסיה נכון. כידוע, כל עובד במדינת ישראל מחויב שתהיה לו קרן פנסיה, בין אם הוא שכיר או עצמאי, על מנת שהוא יוכל ליהנות מהכנסה מסוימת בעתיד, ביום בו הוא יפרוש מעבודתו ולא יתפרנס עוד ממשכורת קבועה.

מה זו פנסיה וכיצד מחזיקים קרן פנסיה

פנסיה זה רעיון כלכלי שמטרתו אחד, לאפשר לאנשים לחסוך כסף לימים בהם לא יעבדו יותר. בכל מדינה מתוקנת יש גיל פרישה מסוים בו אפשר לצאת לפנסיה. יש מקרים בהם אנשים בוחרים לצאת מוקדם או מאוחר יותר, אך בעיקרון, במצב רגיל, גיל הפרישה הוא השלב בו יוצאים לפנסיה ומפסיקים לעבוד.

בשלב זה, לא משתכרים יותר במשכורת קבועה כמו שהיינו רגילים, ואז אנחנו יכולים לפתוח את קרן הפנסיה שלנו, שם הפקדנו מדי חודש סכום כספי מסוים, וכעת הסכום שהצטבר עומד לרשותנו. אנחנו יכולים לעשות בו שימוש בעזרת קבלת קצבה חודשית או בדרכים אחרות. חשוב להבהיר, אם אנחנו מוציאים את הכסף קודם לכן, נדרש לשלם סכום מס מסוים.

כיצד מתכננים פנסיה בצורה נכונה?

תכנון פנסיה הוא כלי איכותי שמאפשר לנו לתכנן בצורה נכונה את הפרישה שלנו. במקום שאנחנו נקציב סכומי כסף בלי מחשבה, ובלי שיש לנו מושג איך הסכומים יכולים לעזור לנו בעתיד, עדיף להשתמש באופציה של תכנון מראש.

הרעיון הוא, ללמוד את האפשרויות העומדות בפנינו, ללמוד את סוגי הקרנות השונים, מה הן האפשרויות שלנו מבחינת חיסכון כלכלי, ובצורה כזו נוכל להחליט כמה כסף להפקיד מדי חודש לקרן שלנו.

כאן צריך להתייחס לשתי נקודות. ראשית, המטרה היא שכספי הפנסיה יאפשרו לנו לשמור על איכות החיים שלנו כפי שאנחנו מכירים אותם. שנית, עלינו לקחת בחשבון שנדרש לשלם סכומים מסוימים לקרן, דמי ניהול, לכן תכנון נכון יאפשר לנו לחסוך הוצאות מיותרות.

למי זה יכול?

בעיקרון, תכנון פנסיה יכול להתאים לכל אחד. לא משנה באיזה גיל. גם אם אנחנו צעירים, הרי חשוב שכבר משלב מוקדם נתחיל לתכנן כיצד הפנסיה שלנו תיראה. אם אנחנו מבוגרים, אז אחת כמה וכמה, יהיה נכון לבחון את התהליך ולהחליט מה לעשות.

בכל מקרה, חשוב מאוד להיעזר באנשי מקצוע שמכירים את התחום, יכולים לעזור לנו באופן אובייקטיבי ואמין לתכנן את הפנסיה שלנו כפי שאנחנו רוצים, כך שנשיג תוצאות איכותיות לאורך זמן, ובסופו של דבר נהנה מסכום כספי משמעותי אחרי שנפרוש מהעבודה שלנו.