מהי קרקע מזוהמת ומה ניתן לעשות איתה?

מהי קרקע מזוהמת ומה ניתן לעשות איתה?

מעת לעת, אנחנו יכולים לשמוע במהדורות החדשות או לקרוא באינטרנט ובעיתונות המודפסת, על עסקים אשר נקנסו עקב זיהום קרקע. המדינה היא זו שקונסת אותם, אחרי שעשתה בדיקות מקיפות וגילתה שאותם עסקים זיהמו את הקרקע בצורות שונות.

מי שאיננו מכיר את התחום ולא יודע במה מדובר, לא תמיד מבין, מה זאת אומרת זיהמו את הקרקע, ואם היא מזוהמת, מה אפשר לעשות איתה כעת, בהנחה ואפשר לעשות. הרי לא מדובר במוצר או אלמנט שניתן לזרוק אותו או להחליף בקרקע אחרת, מדובר בקרקע אשר מוצבת במקום מסוים, מבלי שניתן לנייד אותה.

מה זו קרקע מזוהמת?

לצערנו הרב, קרקעות מזוהמות זו לא תופעה חדשה וגם לא תופעה לא שכיחה. אומנם רוב הקרקעות אינן מזוהמות, אך אנחנו יכולים למצוא לא מעט כאלה, בפרט בקרקעות הממוקמות קרוב למפעלים ולתעשיות שונות, וכן בקרקעות שהיו עליהן אתרי בנייה מסוגים שונים.

קרקע מזוהמת, זו קרקע ששפכו עליה או לתוכה, חומרים מזהמים אשר חלחלו עמוק וגרמו לה נזק ברמות שונות. במקרים מסוימים, כמות החומרים שנשפכו אל הקרקע היא מאוד נמוכה ולכן אין לכך השפעה אמיתית על איכות הקרקע. קרקעות מזוהמות, נחשבות כאלה שהשפעת החומרים המזהמים עליה היא משמעותית, עד כדי כך שלא ניתן לעשות דבר עם הקרקע אלא אם כן מטפלים בה לפני כן.

מדוע נמצא קרקעות מזוהמות ליד מפעלים ואתרי בנייה?

ההסבר לכך הוא פשוט. הרבה פעמים, לצערנו, מפעלים אשר מייצרים מוצרים שונים ועובדים עם חומרים מזהמים, שופכים את אותם חומרים אל הקרקע בדרכים שונות. במהלך השנים, החל מאמצע המאה העשרים, הרשויות החלו לשים לב לכך, ולכן הם הפעילו רגולציות שונות בשביל למנוע זאת. כחלק מתהליך של הגנה על איכות הסביבה ועוד.

יחד עם זאת, צריך לומר, יש מקומות בהן הרשויות חלשות או פועלות בצורה מאוד מצומצמת, בשביל לא לפגוע בעסקים וביכולתן הכלכלית, ולכן הן לא פועלות נגדם, מה שמוביל לכך שאין צמצום אמיתי של הבעיה. הזיהום בקרקע יוצר נזק משמעות לאיכות המים, יכולת לגדל גידולים חקלאיים, איכות הקרקע, יכולת להתגורר במקום ועוד.

מה אפשר לעשות עם קרקע מזוהמת

ברמת העיקרון זה תלוי במידת הזיהום. אם הקרקע מזוהמת ברמה מאוד נמוכה, עד כדי כך שזה לא מורגש אז ייתכן שלא צריך לעשות דבר. במידה ומדובר על זיהום משמעותי, יש לבדוק האם ניתן לנקות את הקרקע, דבר שהוא לא פשוט ויכול לעלות לא מעט כסף.

אם מדובר על זיהום משמעותי ורציני, ייתכן מאוד שלא ניתן לעשות דבר, ובמקרה כזה, לא רק שלא יתבצע שום הליך בנייה במקום, יתרה מזו, אם אנשים כבר מתגוררים באזור, הם יפונו ממנו על מנת שלא יגרם להם נזק בריאותי.