כך תעזרו לילדכם להתכונן למבחני מחוננים

כך תעזרו לילדכם להתכונן למבחני מחוננים

אין מי שמכיר את הילדים שלכם יותר טוב מכם. וכשאתם מכירים אותם הכי טוב, אתם ודאי יודעים להעיד על ייחודיות הקיימת בהם. בין אם התחילו להתעניין בקריאה בגיל מאוד מוקדם, שואלים אינספור שאלות על כל דבר אפשרי ובעיקר חוקרים ומתעניינים בדברים שלרוב בני גילם לא ימצאו בם עניין רב.

כשבתי ספר רבים עורכים מדי שנה מבחני מחוננים בכדי למצוא את אלה שקצב הלמידה שלהם מהיר יותר, מתקדם יותר או פשוט קצב למידה שונה משאר הכיתה ולתת להם את המקום להתנהל כמו מי שהם ולחקור כמה שהם רק רוצים. אז כשבית הספר של הילד שלכם עורך מבחן מחוננים, האם אתם יודעים איך לעזור לו?

הנה מספר טיפים שיעזרו לכם לעזור לילד שלכם לצלוח את מבחן המחוננים שלו-

מבחני מחוננים, אם לא יצא לכם להכיר עדיין, מחולקים לכמה חלקים כאשר כל חלק בבחינה בודק פרמטר אחר במוחו של הילד שלכם. לפני שילדכם ניגש לבחינה, נסו לשבת איתו בבית וחלק את המבחן כך שיצליח להבין כמה זמן הוא יכול או צריך להשקיע על כל שאלה. עזרו לו להבין כמה זמן הוא יכול להישאר על כל שאלה וכמה זמן הוא יכול להשקיע בתשובה שלה.

התאמנו איתו כמה שאתם יכולים

מבחני קריאה לדוגמא, בדיקות מתמטיקה, בדיקות קריאה וכתיבה. כל אלה ניתן למצוא באינטרנט ביתר קלות. פתרו מבחן למחוננים בעצמכם ובקשו ממורה המתמחה במבחני מחוננים לבדוק את המבחן שלכם. כך, תוכלו לדעת מהם הביצועים שלכם ולסייע לילדכם עוד יותר. זהו צעד מכריע מאחר ותהיה לכם את האפשרות ללמוד מהטעויות שלכם. כך, תוכלו להסב את תשומת ליבו של ילדכם לטעויות העלולות לקרות ולתת לו את הדגשים שהוא צריך.

הכינו אסטרטגיה למבחן

כמו שאמרנו בפסקה הקודמת, מבחני מחוננים קיימים בכל הצורות באינטרנט. הדפסת מבחנים בבית תוכל לעזור לילד שלכם ולכם לפתח אסטרטגיה עם מה להתחיל במבחן ועם מה לסיים אותו. על מה להשקיע יותר זמן ומה הוא עובר ביתר קלות. תוכלו לעלות יחד על קיצורי דרך, טיפים וטריקים כדי לצלוח את המבחן על הצד הכי טוב שלו.

אל תקצרו זמנים

כשאתם מתכוננים למבחן עם הילד שלכם, לכו עם זה עד הסוף. למשל לוח הכפל יכול לעזור לכם לפתור את המבחן מהר יותר ותוכניות קריאה יכולות לעזור לילד שלכם לכתוב יותר טוב. עשו תרגילים מדי יום, במתמטיקה, בקריאה ובכתיבה. התעכבו על הבנת הנקרא, דבר שיכול להפיל המון ילדים, מחוננים או לא. בקשו מילדכם שיקריא את השאלות בקול רם ושידגישו בקולם את המילים שהם אינם מבינים.

מבחני מחוננים יכולים לשנות חיי ילד מחונן מקצה לקצה בכך שהם נותנים לו את האפשרות לצמוח, ללמוד ולהבין ברמה המותאמת לו מבחינת המחוננות שלו.