המדריך לניהול מחסן

המדריך לניהול מחסן

בהרבה מאוד עסקים, בוודאי עסקים שמוכרים מוצרים מסוגים שונים, יש מה שנקרא "מאחורי הקלעים" ויש את הבמה. כלומר, יש את מה שקורה במחסנים, ויש את מה שקורה בחנות, בעסק עצמו, איפה שהלקוחות יכולים לחפש ולמצוא את המוצרים אותם הם רוצים לקנות.

בדומה למקרים אחרים בחיים, ברגע שהאזור של מאחורי הקלעים מתנהל בצורה נכונה ומסודרת, אז קל יותר לנהל את גם את האזור הפתוח לקהל. כלומר, אם יודעים לנהל את המחסן בצורה נכונה ואחראית, אז העסק עצמו יכול להתנהל בצורה הרבה יותר מסודרת ונכונה, יותר יעילה והלקוחות יוכלו לקנות את מה שהם רוצים ללא שום בעיה או אפילו בשביל שהעובדים יבצעו את עבודתם כראוי.

מדוע זה חשוב לסדר את המחסן בצורה נכונה

סידור מחסן במפעל או בחנות, זה הכרחי בשביל שיהיה ניתן לעבוד בצורה נכונה ומסודרת. הרי אם המחסן לא יהיה מסודר כמו שצריך, אז יהיה מאוד קשה למצוא פריטים שונים, אנחנו עולים לאבד פריטים רבים, לרכוש פריטים שאנחנו לא צריכים, להחזיק פריטים שיצאו מכלל שימוש ועוד.

סידור מחסן על פי סדר מסוים, בצורה עקבית, מאפשר לנו לנהל את תהליך העבודה בצורה יעילה, וכן לחסוך הרבה מאוד כסף לאורך זמן. אנחנו נדע בוודאות מה יש לנו, מה אין לנו, מה אנחנו צריכים ומה לא.

מה צריך בשביל לסדר מחסן בצורה נכונה

בעיקרון, יש 3 דברים עיקריים שצריך בשביל לסדר מחסן בצורה נכונה ובטוחה:

תוכנה לסידור מחסן – אחד הפריטים החשובים ביותר לסידור מחסן, היא תוכנה שתאפשר לנו לבצע את התהליך בצורה מסודרת, ובאופן שאנחנו יכולים לתעד את כל מה שנמצא במחסן וכן את דרך הסידור שלנו.

משנה סדורה – זה אולי יישמע מוזר, אך בשביל שנוכל להנות מסידור מחסן בצורה נכונה, אנחנו צריכים להקפיד על משנה ברורה, על תהליך עקבי. אחרת כל אחד יסדר את הפריטים בצורה שונה וזה רק ייצור בלגן.

ריהוט מתאים – אנחנו צריכים שיהיו לנו רהיטים ופתרונות אחסון מותאמים לסידור המחסן כפי שאנחנו רואים לנכון.

איך מסדרים מחסן בצורה נכונה

אנחנו יכולים למצוא דרכים שונות כיצד לארגן סידור מחסן במפעל בצורה שתהיה נוחה ויעילה עבורנו.

אחת הדרכים הפופולריות והנכונות לעשות זאת, היא באמצעות חלוקה על פי מחלקות שונות. כך נהוג לא פעם בחנויות גדולות. אז נהוג לחלק את המחסן בדיוק כפי שהחנות מחולקת, על פי מחלקות ומדפים, ובאופן דומה מסדרים את כל הפרטים השונים במחסן.

אפשרות אחרת היא לסדר על פי אותיות, מספרים, על פי מאפיינים של מוצרים, ואפשר ם על פי דגמים ושנתונים. זאת בהנחה כמובן ויש אפשרות כזו, אשר תייצר תהליך עבודה מסודר ונוח, לארגן את הדברים ולמצוא אותם באופן מהיר ופשוט, כאשר מחפשים פריט כזה או אחר במחסן.