מכון לאבחון פסיכודידקטי – כיצד אנחנו יכולים להיעזר בו?

מכון לאבחון פסיכודידקטי – כיצד אנחנו יכולים להיעזר בו?

בשנים האחרונות אנחנו שומעים ויותר על ילדים שעוברים אבחונים דידקטיים. מדובר על אבחונים שבוחנים לקויות למידה אצל הילדים, מתוך כוונה לוודא האם הם מתמודדים עם בעיה מסוימת אשר מחייבת לייצר עבורם תוכנית טיפול מתאימה.

אבחון דידקטי מתבצע במסגרת מכון לאבחון פסיכודידיקטי, במסגרתו הילד עובר שורה של מבחנים שונים על ידי מומחים, בין היתר מבחנים שקשורים ליכולת שלו לקרוא, לכתוב, יכולת עיבוד מידע, חשיבה וכן יכולות נוספות, דוגמא היכולת שלו לתאם בין העין ליד, היכולות שלו להכיר צורות ותנועות, לזהות אותן ולהבין את המשמעות שלהן.

בסוף האבחון, מומחים סוקרים את התוצאות, על פיהן וכן על פי ההתנהלות שלו בזמן תהליך האבחון, אפשר לראות האם הילד מתמודד עם בעיה מסוימת שצריך לטפל בה או לא. צריך לומר, במידה והילד מתמודד עם בעיה של קשיי למידה, הרי לא רק שהוא יקבל תוכנית טיפול מתאימה, אלא שהם גם יקבל הקלות שונות במסגרת הלימודים. זו אחת הסיבות שילדים שמתמודדים עם קשיי למידה נדרשים לעבור אבחונים כאלה, שכן רק כך מערכת החינוך מכירה במצבם ומעניקה להם הקלות נדרשות.

מתי נכון לשלוח את הילד למכון אבחון פסיכודידיקטי

על פניו, הורים רבים נוהגים לחשוב שהילדים שלהם מתמודדים עם קשיי למידה, אם נניח הילד לא מצליח להוציא ציונים מצוינים בבית הספר. כמובן שזאת לא סיבה מספקת לאבחן אותו כמי שיש לו לקות למידה כזו או אחרת.

לשם כך, צריך להבחין בקשיים שעוברים הילד, צריך לראות שאכן הוא מתקשה בלימודים, עד כדי כך שנוצר פער בינו לבין שאר הילדים, אשר מוביל במקרים רבים לשינוי בהתנהגות שלו. ילדים שמתקשים בלימוד, אף על פי שהם מנסים, ימצאו את עצמם מהר מאוד מתוסכלים, מנותקים מהחברה ויתרה מזו, במקרים רבים הם אפילו יפריעו לילדים אחרים ללמוד.

חשוב להבדיל בין ילד שלא רוצה ללמוד לבין ילד שרוצה אך מתקשה. כמובן שלא מדובר במצבים דומים. ברגע שילד מנסה ולא מצליח, צריך לשאול, האם יש לו בעיה שמונעת ממנו להבין את החומר ולבצע את המוטל עליו.