רישום פטנט – לעשות את זה בצורה נכונה

רישום פטנט – לעשות את זה בצורה נכונה

אחת האנקדוטות, הסיפורים, שעוברים בין אנשים לא פעם, ונכתבים עליהם לא מעט בתקשורת, עוסקים באנשים שהמציאו פטנטים אך איש לא ידע מהם או גרוע מכך, הם שכחו לרשום אותם ועל כן הם לא הרוויחו מהם.

לכאורה זה נשמע דבר קטן ולא חשוב, אך כל מי שמתעסק ברישום פטנט ידע להסביר למה זה חשוב. למעשה זה אחד הדברים הראשונים שצריך לעשות כל מי שמתעסק בתחום. כל עורך פטנטים יסביר לכם שאם לא רשמתם את הפטנט שלכם, אין לזה כמעט שום משמעות.

כשאתם ניגשים לתהליך של חיפוש פטנטים, לא מתוך סיבה מסוימת, הרי שאתם יכולים להיחשף לאינספור שמות של פטנטים מסוגים שונים. העניין הוא, שעליכם לזכור שלצד כל השמות השונים, ישנם עוד אינספור פטנטים שלא נכתבו או יותר נכון לומר, שמות של ממציאים ויזמים שלא רשמו את הפטנטים שלהם ועל כן איש לא מכיר אותם. הם בעצם ההוכחה לכך שאנחנו אמורים לרשות את הפטנט שלנו.

מה המשמעות של רישום פטנטים?

רישום פטנט אומר בעצם דבר אחד, הזכויות לפטנט הם שלנו, בין אם אנחנו יזמים וממציאים שעובדים לבד, בין אם אנחנו בית העסק, בין אם אנחנו מוסד אקדמי או כל גוף אחר. עצם זה שאנחנו רשמנו את הפטנט על שמנו והוא התקבל, אומר שאיש לא יכול להשתמש בפטנט שלנו מבלי לקבל את האישור שלנו. כל שימוש יפגע בזכויות הקניין הרוחני שלנו על פי חוק, ועל כן נוכל לתבוע על כך. כמובן שאנחנו יכולים להרשות שימוש בפטנט תמורת סכום כסף מסוים.

חשוב להדגיש, כל התהליך של הרישום הוא לא פשוט, מדובר בתהליך שמתבצע לאורך זמן, וגם אחרי שהוא מתבצע, הרי שלא מדובר ברישום לצמיתות. אומנם אנחנו נהיה רשומים כבעלי הפטנט, אך אחרי זמן מה השימוש בו יהיה מותר לכולם באופן חופשי. זאת על מנת לאפשר גם לאחרים ליהנות ממנו, להשתמש בו ואף להפעיל את היכולות שלהם בשביל לעבוד איתו על פטנטים חדשים.

לסיכום, אם יש לכם פטנט אל תשכחו לרשום אותו.