מהנדסים במיקור חוץ – מה זה אומר בעצם?

מהנדסים במיקור חוץ – מה זה אומר בעצם?

עם השנים, אנחנו יכולים לראות כיצד יותר ויותר גורמים עסקיים וציבוריים, מעדיפים להעסיק בעלי מקצוע במיקור חוץ ולא בהכרח באופן פנימי, IN HOUSE, בתור שכירים. זה בא לידי ביטוי במגוון רחב של תחומים, בין אם זה בעניינים שקשורים לכספים, עניינים שקשורים לשיווק ופרסום, וכן זה נכון גם במקרים של תהליכי תכנון ובנייה.

כך למשל, אפשר למצוא היום גורמים שונים אשר בוחרים להעסיק מהנדסים במיקור חוץ במידה והם צריכים להעסיק מומחים בתחום התכנון, בין אם זה כשמדובר על עבודות בנייה פרטיות, ציבוריות ואחרות. אותם גורמים שוכרים חברות בנייה, אדריכלים ובעלי מקצוע אחרים, ואלה בוחרים לעבוד לא פעם עם מהנדסים חיצוניים, לא בהכרח כאלה שמועסקים דרך החברה.

יש סיבות שונות מדוע הם מעדיפים לעבוד בצורה כזו, בדרך כלל מדובר על סיבות כלכליות או מקצועיות, למרות שאפשר גם למצוא הסברים אחרים לכך. למשל, בהיעדר אנשי מקצוע איכותיים במקום ובתחום, אז הרבה יותר משתלם להעסיק גורמים חיצוניים מאשר להסתפק בבעלי מקצוע פחות טובים.

דוגמא טובה למצב בו מיקור חוץ יכול לעזור היא אם מדובר בביצוע פרויקט במדינה אחרת. אם נניח גורם מסוים נשכר לבצע את הפרויקט, אז הוא יעדיף לעבוד עם מהנדסים מקומיים במיקור חוץ ולא עם המהנדסים שלו, על מנת שיהיה לו יותר פשוט להשיג אישורים ולנהל את התהליך בסטנדרט המקומי ובהתאם לדרישות.

לפני שנסביר כיצד זה מתבצע בפועל, חשוב להדגיש, כמו במקרים אחרים גם כאן העובדה שבוחרים אנשי מקצוע במיקור חוץ, לא אומר בהכרח שצריך לבחור אנשי מקצוע פחות טובים. להיפך, במקרים רבים ייתכן מאוד שאלה יהיו מהנדסים ברמה גבוהה יותר. העניין הוא, שבשביל לבצע את התהליכים כמו שצריך, לבצע אותם בגבולות התקציב או על פי סטנדרטים מסוימים, ייתכן ויהיה צורך לעבוד עם מיקור חוץ. כמו כן, ייתכן ויהיו אילוצים פנימיים (מצב בו המהנדסים של העסק עסוקים בפרויקטים אחרים ולא יכולים להתפנות לפרויקט נוסף).

כיצד שוכרים מהנדסים דרך מיקור חוץ

על מנת לשכור מהנדסים לפרויקט במיקור חוץ, צריך תחילה לאפיין בצורה נכונה את הצרכים של הפרויקט, צריך להחליט תחילה מה בדיוק מחפשים, כיצד בדיוק רוצים לעשות את זה, איך רוצים לשכור את האנשים הנכונים לפרויקט, מה יהיו הדרישות עבורו.

לאחר מכן, אפשר לעבוד בשני מישורים, מישור אחד זה לפנות אל מהנדסים לקבל הצעות מחיר ותכניות עבודה מותאמות, מישור אחד זה לחכות ולקבל פניות. אפשר לצאת עם מכרז או לפרסם מודעות בעיתונות על מנת שמהנדסים ידעו שהם יכולים לפנות אלינו ולהציע לנו הצעות מחיר.

ההצעה הנכונה מבחינתנו, בין אם זה בהיבט הכספי ובין אם זה בהיבטים של תכנון, תתקבל על ידינו. בתנאי כמובן שהמהנדסים יכולים לספק אותה על פי לוח הזמנים הרלוונטי עבורנו.