סקר קרקע – לשם מה אנחנו עושים את זה? 

סקר קרקע – לשם מה אנחנו עושים את זה? 

כשקבלן ניגש לפרויקט חדש, בין אם מדובר בבנייה של מבנה מגורים, מבנה מסחרי, עסקי או כל מבנה אחר, הרי שעומדים לא מעט דברים שעליו להתייחס אליהם, דברים שיכולים להשפיע על תהליך הבנייה מהשלב הראשון ועד השלב האחרון, מהשלב בו מגיע בעל המקצוע הראשון אל האתר ועד לשלב בו המפתחות נמסרות לרוכשים, לבעלי הנכסים במקום, ותהליך הבנייה למעשה הושלם.

הדבר הראשון שהוא צריך להתייחס אליו, עוד לפני שהוא בכלל מתחיל בתהליך הבנייה, בתהליך התכנון ובכל מה שקשור לזה, זה איכות הקרקע. לא מדובר אך ורק בשאלה האם הקרקע בצורתה מאפשרת לייצר תהליך בנייה, אלא מעבר לכך, האם ניתן לבנות בקרקע מבחינת המרכיבים שלה. במילים אחרות, האם היא לא מזוהמת.

במהלך השנים, כפי שאנחנו יודעים, ייתכן מאוד שהקרקע זוהמה מסיבות שונות, בין אם זה בגלל שתעשיות שונות אשר פועלות מסביב זיהמו אותה ובין אם זה מסיבות אחרות, אשר יצרו מצב בלתי הפיך שאי אפשר להשתמש בקרקע לבנייה, אלא אם היא תעבור תהליך עמוק של ניקוי. במידה ולא, אזי שזה עלול להיות מסוכן לבנות עליה ולאכלס במקום אנשים, בין אם כדיירים ובין אם כעובדים.

על מנת לדעת האם ניתן לבנות במקום, יש לבצע סקר קרקע. תהליך זה מתבצע על ידי גורמים מומחים שמחזיקים ברשותם גם אמצעים וגם מעבדות משוכללות שמאפשרות לייצר תהליך של בדיקות. התהליך מתבצע באמצעות מדגם של קרקע אשר נבחן במעבדה. על פי רוב, ידגמו מספר דגימות ממקומות שונים בקרקע, ובצורה כזו אפשר לקבל תמונת מצב מלאה.

לפני שנסביר את החשיבות של הסקר, צריך להבין שני דברים. ראשית, לפני שמתחילים תהליך בנייה מסוים, יש להציג מסמך שמלמד שהקרקע אכן מתאימה לפרויקט כזה, גם בכל מה שקשור להיבט של זיהום. בלי אישור אפשר שהפרויקט לא יצא לפועל. שנית, אם מתחילים בתהליך בנייה ולאחר מכן מתגלה שהקרקע מזוהמת, יהיה בלתי אפשרי להרוס הכל ולנקות את הקרקע בשביל לבנות מחדש.

מה החשיבות של סקר קרקע

כפי שאנחנו יכולים להבין, ביצוע סקר הוא משמעותי לצורך קבלת אישורים עבור פרויקט בנייה, הן של מבנה מגורים והן של כל מבנה אחר, בוודאי עבור מבנים תעשייתיים או מסחריים, שאמורים לייצר תהליכים אשר עלולים לגרום נזק משמעותי יותר לקרקע בעתיד.

אך מעבר לשאלת האישורים, יש פה את ההיבט הבריאותי. בנייה על קרקע מזוהמת עלולה לפגוע קשות באיכות החיים ובבריאות האנשים במקום. אם ניקח דוגמא מאוד קיצונית, הרי שיש קרקעות שאי אפשר לגדל עליהן צמחים כתוצאה מרמת הזיהום. על כן, אי אפשר גם לחיות במקום. במקרים פחות קיצונים, מדובר על אפשרות שאנשים יחלו, יריחו ריחות לא נעימים ויצטרכו להתמודד עם מפגעים סביבתיים שונים.