הכירו את עולם הסרטים של החרדים

הכירו את עולם הסרטים של החרדים

בעיניי חילונים רבים, העולם הדתי ובוודאי העולם החרדי, הוא סוג "נעלם", שכן רבים מהם אינם מכירים אותו, מעולם לא ביקרו בו באופן אמיתי וכל מה שהם יודעים עליו זה מה שהם שמעו או קראו בתקשורת החילונית או בסדרות טלוויזיה אשר נוצרו על ידי חילוניים.

לכן, בכל פעם ששומעים על דברים מסוימים הקשורים לעולם החרדי שקרובים בצורה כזו או אחרת לעולם החילוני, רבים מהם מופתעים שאכן דברים אלו קיימים. זה נכון לגבי שימוש במכשירים סלולאריים, זה נכון לגבי חיבור לאינטרנט, חשיפה לתקשורת וזה בוודאי נכון כשמדובר על סרטים.

מה בין עולם הסרטים לעולם החרדי?

במשך שנים, היה נהוג לחשוב שהעולם החרדי איננו נעזר ואיננו צופה בסרטים, שכן מבחינתם מדובר בבזבוז זמן. הרי את כל הזמן שיש בעולם צריך להשקיע, לפי הרעיון שמלווה את העולם החרדי, בלימוד תורה. כל דבר אחר, הוא מה שנקרא הבל ורעות רוח, בזבוז זמן משווע.

אך האמת היא שניתן למצוא אצל החרדים עולם סרטים מאוד משמעותי, רציני ופופולארי. לא מדובר בסרטים כפי שהעולם החילוני מכיר, אלא סרטים חינוכיים לילדים ולכל המשפחה. הרעיון הוא שדרך הסרטים אפשר להעביר מסרים בצורה הרבה יותר מהירה ואיכותית, הרבה יותר נגישה וזמינה.

בדיוק כפי שבעולם החילוני נהוג להשתמש בטלוויזיה, סרטונים באינטרנט או סרטי קולנוע בשביל להעביר רעיונות ולהשתמש באומנות ויזואלית לצורך העברת מוסר השכל כזה או אחר, הרי שגם בעולם החרדי למדו במשך השנים, שדרך סרטים חינוכיים לילדים אפשר להעביר רעיונות ומסרים בצורה אפקטיבית.

אילו סרטים מוצגים לילדים בעולם החרדי?

כשמדברים על סרטים חינוכיים לילדים בעולם החרדי, הכוונה לסרטים שמלמדים על ערכים אשר כתובים בהלכה ואותם צריכים להכיר, לשנן ולחיות על פיהם. מדובר על סרטים שמלמדים על חשיבות לימוד תורה, חשיבות העולם החרדי והכוח שלו, חשיבות ערך המשפחה והמצווה של "כבד את אביך ואת אימך", ועוד שורה ארוכה של סרטים שעוסקים בדברים שכל ילד חרדי מכיר מהבית או מהחדר.

הסרטים כמובן מופקים על ידי חברות הפקה חרדיות, חברות המעסיקים חרדים שמבינים קולנוע ויודעים איך לייצר סרטים כאלו, ובהתאם לדרישה ולביקוש. הרבה פעמים הסרטים מופקים לבקשת קהילה מסוימת במגזר החרדי או לבקשת מוסד חינוכי כזה או אחר.

חשוב לציין עוד, הסרטים מוצגים בצורות שונות. בניגוד למה שהחילונים נוטים לחשוב, ישנם מקומות המציגים לחרדים סרטים, בין אם זה באופן אישי ובין אם זה באופן ציבורי. כמובן שמדובר על מקומות שמתאימים את עצמם לאורח החיים החרדי, ומאפשר להם לצפות בסרטים שמתאימים לקהל הדתי.

בשנים האחרונות, בעקבות חדירתו של עולם האינטרנט הכשר, אזי שניתן גם למצוא סרטים חינוכיים לילדים וסרטונים אשר מוצגים דרך אתרים ואמצעים אינטרנטיים שונים המיועדים ופונים ישירות לקהל החרדי.