אישור בטיחות אש – מה זה אומר ומי צריך את זה

אישור בטיחות אש – מה זה אומר ומי צריך את זה

על מנת שנוכל להפעיל מבנים, קרי על מנת שנוכל לאכלס אותם בין אם זה בדיירים, עובדים, תלמידים או כל גורם אחר, אנחנו צריכים לקבל שורה של אישורים מהרשויות. בלי אישורים אלה, אנחנו לא יכולים להשתמש במבנה, לא יכולים לאכלס אותו, ואם נעשה זאת מבלי לקבל אישור, אנחנו עוברים על החוק.

אחד האישורים שכל מבנה זקוק לו, הוא אישור בטיחות אש. מדובר על אישור שמתקבל על ידי מכבי אש אחרי שהם מבצעים בדיקה במבנה ומוודאים שהוא בטוח לגמרי ולא מהווה סיכון למי שנמצא בתוך המבנה או בסביבתו. זה אומר שלא יכולה לפרוץ שריפה כך סתם, ואם פורצת שריפה מסיבה כלשהי, אז ניתן לפנות את כל האנשים במקום בצורה בטוחה ומהירה.

לפני שנסביר מה זה אומר בעצם אישור בטיחות אש, חשוב להדגיש שתי נקודות מהותיות. הראשונה, אישור בטיחות אש נדרש לכל סוג של מבנה כולל מבנים פתוחים, כולל מקומות פתוחים לגמרי בהם נערכים אירועים שונים. כלומר, ההגדרה איננה רק למבנה סגור ואיננה רק למבנים שמאוכלס באופן קבוע.

נקודה שנייה שצריך לקחת בחשבון היא, אישור כזה ניתן לכל סוג של מבנה על פי האפיון שלו, כלומר, מי שעובד עם חומרים מסוכנים נניח, נדרש לקבל אישור מסוג מסוים, מבנים רגילים, יקבלו אישור אחר.

כיצד מקבלים אישור בטיחות אש

כאמור, בשביל לקבל אישור בטיחות כזה, יש צורך לעבור ביקורת של מכבי אש. הביקורת תכלול בין היתר, את אופי האכלוס והשימוש במבנה, מתקני הבטיחות שקיימים במבנה, האם קיימים במקום אמצעים לכיבוי שריפות, האם קיימים במקום אמצעים שמתריעים בפני שריפה, האם במקרה של שריפה ניתן לבצע פינוי מהיר של הנוכחים, האם יש דלתות חירום, שלטי חירום, דלתות אש וכדומה.

כמובן שכל התהליך מתבצע לפני שמאכלסים ומשתמשים במבנה, לכן על מנת שיהיה ניתן להשתמש בו בצורה בטוחה וחוקית, רצוי מאוד להיעזר בגורם מקצועי שייעץ ולהכין את המבנה לביקורת, כך שלא תהיה שום סיבה לפסול אותו משימוש, דבר שיכול לעכב את הפעלתו.