איתור נזילות בגינה

איתור נזילות בגינה

לפעמים יש נזילה בתוך הצנרת שמתחת לאדמה בגינה, אבל לא תמיד יש הצפת מים בגינה. איך אפשר לדעת על הנזילה הסמויה בגינה? לפעמים, יוצא לכם חשבון מים מנופח, כאשר לא השתמשתם בהרבה מים. מדוע חשבון המים גדול כל כך? משום שהמים יוצאים מהחור בצינור מתחת לאדמה, ונזילה זו נחשבת לשימוש במים, ולכן יש לשלם על המים הנוזלים מהחור. במצב זה, יש לבדוק באמצעות שעון המים האם יש חור בצנרת הגינה.

איך מאתרים את מיקום החור של הצנרת בגינה?

לפני פיתוח המצלמות הטרמיות והאמצעים הטכנולוגיים האחרים, היה צורך לחפור בכל הגינה כדי לאתר מיקום מדויק של חור בצנרת. כיום, ישנם אמצעים מתקדמים יותר בשביל איתור נזילות בגינה. כיום- יש ציוד טכנולוגי משוכלל, המתבסס על חיישנים רגישים ומיוחדים. כולנו שמענו על המצלמה הטרמית. אולם, מצלמה זו פחות מתאימה לשימוש בגינה. חברות מקצועיות לאיתור נזילות, משתמשות במכשירים אקוסטיים לאיתור מקום החור בצינור, או בטכניקה של הזרמת גז.

מהו מכשיר אקוסטי לאיתור נזילות?

אחד מהמכשירים המתאימים ביותר לאיתור נזילות בגינה- הוא מכשיר אקוסטי. זוהי טכנולוגיה המתבססת על תדרי קול, המכונים “דציבלים”. במכשיר זה יש אוזניות רגישות מאוד עם מיקרופונים זעירים ועדינים, המסוגלים לזהות את הדציבלים של זרימת המים היוצאים מתוך החור בצינור. למכשיר יש צג, המראה את הזרימה של גלי הקול. כאשר יש על הצג תרשים המראה זרימה מוגברת של גלי הקול, אפשר לדעת שבאזור המוצג יש נזילה תת קרקעית.

מכשירים אקוסטיים תומכים בהזרמת גז לצינור.

אם הטכנאי רוצה לדעת בוודאות שיש באזור מסוים נזילה, הוא יכול להזרים גז אל צנרת הגינה. כמובן, אסור להשתמש בגז מסוכן, אלא בגז לא מזיק כמו חנקן. ישנם מצלמות טרמיות נוספות, הקולטות את זרימת הגז בצנרת, ויודעות לזהות צבירה של גז באזור מסוים באדמה. גם המכשירים האקוסטיים- יכולים לשמוע את תדרי הקול של יציאת הגז מהצינור. כך, שאיתור מקום החור בצינור הינו אמין ומדויק.

האם כל אינסטלטור יכול לבצע צילום ובדיקות טכנולוגיות של צנרת הגינה?

ראשית כל- לא כל אינסטלטור יכול לטפל בצנרת. יש לקחת אינסטלטורים מומחים שעברו הכשרה מקצועית ושהוציאו תעודה ורישיון. מתוך כל האינסטלטורים המורשים, יש לחפש אינסטלטורים שקיבלו רישיון מיוחד לבצע איתור של נזילות בגינה ובבית. האינסטלטורים המקצועיים, עברו קורס הכשרה מקצועית מיוחדת בה למדו כיצד לתפעל מכשירים אלו. בקורס, הם למדו כיצד לאתר את מקום הנזילה על פי הנתונים שמראה המכשיר, וכיצד לתכנן את תיקון החור בצנרת הגינה.

אינסטלטור מקצועי קורא את השטח!

איך אינסטלטור מקצועי יכול לדעת מתי לבצע צילום טרמי, מתי להשתמש במכשיר אקוסטי, ומתי להזרים גז בצינור? האינסטלטורים המקצועיים, יודעים להבין את נתוני השטח. לפי תנאי הסביבה והאקלים, הם יודעים מתי אפשר לבצע צילום טרמי, ומתי להשתמש באמצעי אחר המתאים לגילוי מקום הנזילה.