שעון נוכחות לעובדים – למה זה חשוב?

שעון נוכחות לעובדים – למה זה חשוב?

שעון נוכחות לעובדים – למה זה חשוב וכיצד בוחרים שעון בצורה נכונה

אחד הכלים הכי משמעותיים והכי חשובים במקומות עבודה, הוא שעון נוכחות. מדובר בכלי בעל משמעות היסטורית של ממש, שכן הוא שינה במובנים רבים את כל צורת העבודה, את כל הסגנון התקשרות בין המנהלים לעובדים, הוא שינה את כל היחס לזכויות העובדים לאורך זמן.

שעון נוכחות, כידוע, מאפשר לעובד לציין מתי הוא מגיע למקום העבודה ומתי הוא יוצא ממנו. כמו כן, הוא מאפשר לו לציין מתי הוא יוצא להפסקה ומתי הוא חוזר ממנה. עבור המעסיקים, הרי שהשעון מאפשר לדעת כמה זמן העובדים נכחו במקום העבודה במהלך כל יום ויום, באופן כולל פר שבוע או חודש, ומן הסתם, דרך כך הם יכולים לבחון האם משתלם להעסיק אותם, אל מול התוצר שהם מספקים להם, הן ביחס לשעות והן ביחס לשכר שהם משלמים להם. כמו כן, השעון מאפשר למעסיקים, לחשב כמובן את המשכורת של העובדים שלהם, על פי שיטות החישוב שלהם.

כפי שאנחנו יכולים להניח, יש משמעות רבה עבור שעון נוכחות לעובדים, בהקשרים שונים. יש משמעות במובן הזה, שהעובדים יכולים לדעת כמה זמן הם עבדו כל יום ויום, כמה שעות שבועיות או חודשיות הם עבדו, כמו כן, הם יכולים לדעת האם חישבו להם בתלוש המשכורת את כל השעות, הם יכולים לבצע מעקב כולל אחר משך הזמן שהם נכחו במקום העבודה, ולבדוק האם המשכורת תואמת לכך.

יתרה מזו, השעון מאפשר לוודא שהעובד לא נדרש לעבוד מעבר למה שהחוק מחייב ואם כן, הרי שמשלמים לו על שעות נוספות, אחוזים גבוהים יותר.
כפי שציינו, יש לשעון נוכחות גם משמעות רבה עבור המעסיקים. בעזרת השעון, הם ידעו כמה עליהם לשלם, איזה חלק מהמשכורת הם יכולים להחסיר, כמה ימים ושעות העובדים החסירו או להבדיל, כמה צריך לשלם להם על שעות וימים נוספים. חשוב להדגיש עוד נקודה, שעון הנוכחות מאפשר למעסיקים לבצע השוואות, להוציא דוחות ונתונים שונים, פר עובד, פר מספר עובדים, פר מחלקה וכדומה.

אילו שעוני נוכחות קיימים בשוק

השעון הקלאסי, מה שאנחנו מכירים מסרטים, תוכניות טלוויזיה רבות וכמובן גם לא מעט מקומות עבודה, זה שעון שיש כרטיס אותו מעבירים וככה אפשר לדעת מתי נכנסים ומתי יוצאים. מן הסתם, עם השנים, אנחנו יכולים לראות שינוי במבנה השעון וכן במאפייני הכרטיס. היום אנחנו יכולים למצוא שעונים עם כרטיסים דיגיטליים, אשר מעבירים אותו על פני סורק.

היתרון של שעון כזה הוא, שכל המידע עובר ישירות אל המחשב ואז ניתן להוציא אותו משם בצורה נוחה ופשוטה. היום שעונים כאלה כבר מחוברים אל שרתי ענן, כך המעסיקים יכולים להוציא את החומר מכל מחשב, לנתח אותו, להוציא דוחות, לבצע השוואות ולהגיע למסקנות כאלה ואחרות.

אנחנו יכולים למצוא היום שעונים שעובדים גם עם כלים נוספים, למשל, שעונים, שעובדים עם טביעת אצבע, שעונים שעובדים עם סריקה של האישון, שעוני נוכחות עם קודים אישיים ועוד. מן הסתם, ככל שתהליך הסריקה הוא הרבה יותר נקודתי, יותר ספציפי ואישי, כך הרבה יותר קשה לזייף את הנתונים. זה גם מונע מצב בו העובדים מרמים את המערכת, אך מעבר לכך, הרבה פעמים, בוודאי במקומות עבודה בהם נדרשת סודיות, הרי שאותם שעונים גם מהווים בקרת כניסה, ורק מי שיש לו אישור יכול להיכנס. קשה מאוד לזייף את זה. אי אפשר לזייף טביעת אצבע או סריקה של אישון העין. לא מעט מקומות עברו בשנים האחרונות להשתמש במערכות כאלה גם לצורכי הגנה ואבטחה.