עורך דין פלילי

עורך דין פלילי

עולם המשפט בנוי, כפי שאנחנו יודעים משני חלקים. משפט אזרחי ומשפט פלילי. ההבדל ביניהם טמון ברבדים שונים, ובהתאם לכך גם צריכים לנהוג עורכי דין אשר מתמחים בדין המתאים, קרי הדין האזרחי או הדין הפלילי.

עורך דין פלילי אשר נבחר לייצג נאשם מסוים, הוא למעשה סניגור, כלומר, הוא אמור להגן על הלקוח שלו. זה שונה מאשר עורך דין בדין אזרחי, אשר יכול לשמש פעם כסניגור ופעם בתור קטגור, קרי פעם הוא יגן על הלקוח שלו ופעם הוא יטען עבורו בתור תובע. כפי שנוכל לראות מיד, יש הבדלים תהומיים בין השניים.

כאמור, עו”ד פלילי הוא אך ורק סניגור, הוא לא משמש בתור תובע, ועל כן, הוא אמור להכיר שיטות הגנה, טכניקות כיצד להגן ולהדוף את הטענות של התביעה. טענות שמיועדות להציג את הלקוח שלו כאשם על פי כתב האישום שהוגש נגדו, על ידי התובע (נציג הפרקליטות במשפט).

כיצד בנוי משפט פלילי

על בסיס האמירה “כל אדם זכאי כל עוד לא הוכחה אשמתו”, הרי שבבית המשפט הנאשם הוא עדיין זכאי, ועל התביעה להוכיח את אשמתו. תפקיד התביעה היא להציג ראיות ועדים שהוא אכן אשם, בעוד שתפקיד ההגנה במקרה זה, היא להפריך את טענות התביעה, בין אם זה מבחינה מעשית, טכנית או אחרת.

כלומר, עורך דין פלילי אמור להסביר לשופט מדוע הטענות של התביעה אינן נכונות או לחילופין, אפילו מבחינה טכנית, מדוע אי אפשר לקבל אותן. במידה ובית המשפט מסכים איתו, אז הוא ידחה את טענות התביעה ויזכה את הנאשם.

בשביל לייצג לקוח בבית משפט בתור עורך דין בדין הפלילי, לא צריך להוכיח מה עשה הלקוח, לא צריך להסביר איפה הוא היה וכדומה, אלא אם הצד השני מבקש להוכיח שהוא היה במקום בזמן הפשע. כל מה שצריך לעשות זה להפריך את טענות הצד השני, להוכיח שהן אינן נכונות ואסור לקבל אותן. בצורה כזו, יהיה ניתן לבטל את התביעה באופן מעשי.

לסיכום, רק מי שמתמחה בדין הפלילי ומכיר אותו היטב ידע לייצג את הלקוחות שלו בצורה מושלמת.