התמכרויות – מה זה בעצם?

התמכרויות – מה זה בעצם?

הרבה פעמים אנחנו נוטים לומר על אנשים שהם “מכורים” למשהו. בדרך כלל הכוונה לסדרות טלוויזיה, אוכל, מוזיקה או כל דבר אחר. מן הסתם, לא תמיד מדובר באבחנה רפואית שמבוססת על ממצאים פיזיים או נפשיים, אלא מדובר באבחנה שאנחנו עושים על בסיס תחושה או כל דבר אחר.

התמכרות היא תופעה מאוד קשה, לא מעט אנשים מתמודדים עם סוג התמכרות אחד, לפעמים אפילו יותר מאחד. כל מקרה כזו יכול להשפיע עליהם, על משפחתם וסביבתם בצורות שונות. זו גם הסיבה שיש ניסיון להתמודד עם התמכרויות בכל החזיתות, בין אם זה באמצעות מוסדות וארגונים של המדינה ובין אם זה באופן פרטי, החל מגיל צעיר והלאה.

אם נחנו רוצים להבין מה זו התמכרות, אז עלינו להיכנס לראש של אדם מכור. לא משנה למה. זה יכול להיות סמים, אלכוהול, הימורים, מין או כל דבר אחר. לשם כך אלינו להבין מה עובר עליו, למה הוא צריך את זה, למה הוא עושה את זה לעצמו, כיצד זה משפיע עליו, מה היתרונות שהוא רואה בכך.

מה זו התמכרות

אפשר להגדיר התמכרות בצורה מאוד פשוטה. חוסר היכולת להתנתק ממשהו יהיה המחיר אשר יהיה, יהיו ההשלכות אשר יהיו. אנשים שמכורים לסמים, ייתכן והם יודעים שזה מסוכן להם, אך מאחר והם מכורים, הם לא יכולים ואולי גם לא רוצים להפסיק.

לא בטוח שזה בהכרח עושה להם טוב, אך הגוף שלהם תלוי בסמים, הגוף שלהם לא יכול בלעדיו, יש בסם חומרים מסוימים שהגוף צריך ולא יכול בלעדיהם, ברגע שלוקחים ממנו את החומרים האלה, הוא פשוט מתפרק (נכנס לקריז). בשביל להתנקות, הם צריכים לעבור את התהליך הזה, כך לא רק מבחינה נפשית אלא גם מבחינה פיזיולוגית, הם יוכלו להפסיק להיות מכורים.

ישנן התמכרויות שונות לא רק מבחינת החומרים אליהם מכורים, אלא גם מבחינת ההרגשה, התחושה. אדם שמכור לקניות אינו מרגיש אותו דבר כמו מי שמכור לאלכוהול, נניח. הרבה פעמים התמכרות מסוימת יוצרת אדרנלין, ריגוש, תחושה של “חיות”, בעוד התמכרות אחרת היא בריחה, מעניקה לנו תחושה של שקט ושלווה, דמיונית אך זו תחושה.