הכירו את עולם הסרטים לילדים בעולם החרדי

הכירו את עולם הסרטים לילדים בעולם החרדי

הרבה מאוד חילוניים נוהגים לחשוב, שבעולם החרדי, זה שמתקיים בירושלים, בני ברק, בית שמש, צפת ובערים אחרות ברחבי הארץ, אין דבר כזה שנקרא תרבות, לפחות לא כפי שהוא מתקיים אצל החילוניים. כלומר, אין בו סרטים, אין בו הצגות או מוזיקה. חילונים רבים שאינם מכירים את העולם החרדי בטוחים שכל מעיינם של החרדים הוא בלימוד תורה בבית ובישיבות, באמצעות ספרים.

אומנם זה נכון שהחרדים מבלים את רוב זמנם בלימוד תורה בישיבות ובבית, כל דבר אחר מבחינת הוא ביטול תורה, בזבוז זמן לשווא, אך זה לא נכון לחשוב שאין בעולם החרדי תרבות המתבססת על אמצעים המוכרים גם בעולם החילוני. ההבדל בין שני העולמות הוא, שהחרדים משתמשים באמצעים אלו לצרכים שלהם, קרי לימוד תורה וחיזוק הערכים שהם מאמינים בהם.

מה צריך לדעת על עולם הסרטים החרדיים?

סרטים חרדיים, בדיוק כמו סרטים חילוניים ואחרים, מטרתם לעניין את הצופים וכן הם משמשים לא פעם בשביל להעביר מסר מסוים. באופן טבעי, חלק מהמסרים מיועדים לחיזוק ערכים שהחרדים מאמינים בהם, חיזוק אומנות, מסורות ודברים אחרים עליהם מתבססת האמונה החרדית מאז ומתמיד.

למשל, סרטים חרדיים רבים ידגיש את כל הנושא של שמירה על כבוד המשפחה, שמירה על החשיבות של לימוד תורה ועל ערכים אחרים החשובים מאוד למגזר החרדי. מעבר לכך סרטים חרדיים באופן טבעי ייעשו בצורה שתתאים למגזר החרדי, כלומר צנועים, בלי התעסקות בדברים חיצוניים, בלי התעסקות בדברים שהעולם החילוני מעורב בהם או קשור אליהם.

חשוב לומר, גם אם נדמה לחילוניים שמדובר בסרטי תעמולה הרי שזה לא מדויק. הסרטים מציגים את ההווי של העולם החרדי, בדיוק כמו שהסרטים החילוניים מציגים את ההווי של העולם החילוני, ואם יש בסרטים החרדיים ניסיון להעביר מסר חינוכי מסוים, זה לא שונה מהותית מסרטים חילונים שמבקשים לעשות אותו דבר מהצד השני.

למה חרדים משתמשים בסרטים?

נכון שבמשך השנים למדנו שהמגזר החרדי פחות מתעסק בקולנוע ובתרבות בכלל, אך עם הזמן זה השתנה. היום אנחנו יודעים שהחרדים עוסקים בכך, בדיוק כפי שהם עוסקים בסוגי תרבות אחרים, דוגמא, מוזיקה והצגות.

ההסבר לכך הוא פשוט, קולנוע מאז ומתמיד היה כלי שיכול לעורר עניין בכל קהילה ומגזר, הוא כלי נהדר בשביל להעביר מסר בצורה רחבה, ובאופן יותר מעניין. צריך לזכור, החברה החרדית על אף שהיא נחשבת שמרנית, איננה עומדת במקום. רבים משתמשים במכשירי סלולר, רבים יודעים מה קורה בעולם שבחוץ. לכן צריך למצוא דרכים חדשות כיצד להגיע אליהם.

קולנוע הוא ללא ספק אחד הכלים הטובים ביותר להגיע אל האוכלוסייה, בפרט אל החבר'ה הצעירים. בוודאי כשרוצים להעביר מסר מסוים לכמות גדולה של אנשים, בין אם מדובר בילדים ובין אם מדובר במבוגרים. כך עושים את זה בצורה נוחה, פשוטה, יפה ומעניינת.